lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs.

Унапредимо дечији развој

Норме развоја говора и језика; врсте, узроци и детекција говорно-језичких, графомоторних и визуоперцептивних поремећаја су неке од тема које су се у протекла два дана обрађивале на семинару "Унапредимо дечији развој". Са 30 наставника и професора, васпитача у предшколским установама као и стручних сарадника, аутори програма Силвана Пунишић и Марина Вујовић су у два дана разрадиле теме које су прилагодиле саставу присутних учесника. Након завршетка семинара смо у разговору са учесницима добили сјајне коментаре у вези са семинаром, па ћемо и због овог али и због великог интересовања, семинар поновити почетком следеће године.