lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs.

Састанак у Аранђеловцу 19. и 20. мај 2011.

У протекла два дана, Аранђеловац је био домаћин дводневном семинару у организацији Завода за унапређивање образовања и васпитања - Центра за професионални развој, а у сарадњи са Швајцарском агенцијом за развој.
У раду семинара учествују директори свих регионалних центара у Србији и представници Завода за унапређивање образовање и васпитања.
Осим размене искустава, циљ семинара је формирање заједничког упитника за евалуацију програма стручног усавршавања и унапређивање сарадње између Центра за професионални развој и Регионалних центара.

Оно што је жеља, како Завода за унапређивање образовања и васпитања тако и свих регионалних центара у Србији, јесте јединствани упитник за полазнике семинара, база података и транспарентност података.
Прикупљање података је врло битна ставка и може се поделити на три дела:
  1. Извештај о одржаном семинару
  2. Excel file у коме би се сви подаци уписивали
  3. Упитник

Наравно, оно што нисмо нагласили јесте то које би све ставке требао да има овај извештај.

То су:

1. Име и презиме
  2. ЈМБГ
  3. Установа у којој учесника семинара ради (ако ради у две и више...)
  4. Радно место
  5. Године стажа

Основну улогу у целом овом процесу имаће школа, која би требала да припреми податке у прописаном формату те да их након тога проследи Регионалном центру, координатору и реализатору семинара. Након тога, реализатор, на семинару, полазницима даје списак ради провере података и уколико је све у реду, полазник се потписује. На крају, овако уређени подаци прослеђју се ЗУОВ и Регионалном центру.

Горе наведени подаци о броју и структури учесника су само један део базе података. Остали делови су:

1. листа одобрених програма
  2. листа реализованих програма
  3. подаци о вредновању програма и други подаци у вези са програмима стручног усавршавања