"Од часа српског језика до космоса!"

ocsdk nslДруштвo за српски језик и књижевност за Подунавски округ по пети пут организовало је, уз велику подршку Регионалног центра за професионални развој запослених у образовању Смедерево, свечани скуп поводом завршетка такмичарског циклуса. Назив овогодишњег свечаног скупа ,,Од часа српског језика до космоса", цитат уважене проф. др Рајне Драгићевић, садржи поруку да је знање највећа моћ и да се ентузијазмом, радом и залагањем наставника и ученика могу достићи неслућене висине.

По златној традицији, коју Друштво Подунавског округа гради већ годинама, представљајући узор свим стручним друштвима у Србији, након републичких такмичења у Сремским Карловцима и Тршићу награђени су вредним књигама и дипломама ученици основних и средњих школа који су освојили прво, друго или треће место на окружном нивоу такмичења из књижевности (Књижевна олимпијада) и на окружном нивоу такмичења из српског језика и језичке културе. Јавно су похваљени и наставници који су ученике вредно припремали за такмичења учећи их да воле књижевност и да негују српски језик, правопис и језичку културу.

Свечани скуп отворила је поздравном речју Миљана Кравић, вршилац дужности директора Регионалног центра запослених у образовању Смедерево, која је, руководећи годинама нашим стручним друштвом, и успоставила традицију окупљања такмичара и наставника и афирмисања најбољих резултата наставе српског језика и књижевности. Миљана Кравић изјавила је да је поносна што је допринела да наше стручно друштво тимским радом, неговањем духа заједништва у тешким временима и разноврсним активностима постане узоран пример широм Србије.
,,Нема веће радости него када видим осмехе на вашим лицима, понос и задовољство, драги ученици. Ова сала Регионалног центра, пуна из године у годину најбољим такмичарима и њиховим наставницима, знак је да има смисла уложити сваки атом снаге у борбу за неке више циљеве", изјавила је Миљана Кравић.

Људмила Вуковић, председник Друштва Подунавског округа, најпре се захвалила спонзорима, приватним предузетницима Смедерева, ИК ,,Клет" и ИК ,,Лагуна" које су и ове године изашле у сусрет нашем стручном друштву дајући попуст на своја издања. Захвалност је упућена и директорима основних и средњих школа Смедерева, Смедеревске Паланке и Велике Плане који су, заједно са задуженима у име Друштва за српски језик и књижевност за Подунавски округ, допринели да сваки сегмент организације и спровођења овогодишњих такмичења протекне у најбољем реду и на високом нивоу.

Људмила Вуковић изразила је велико задовољство што се из године у годину велики број ученика опредељује за такмичења Друштва за српски језик и књижевност Србије и остварује на њима одличне резултате. Већина такмичара има већ вишегодишње такмичарско искуство и сваке године обрадује нас новим наградама.

Ове године на републичком нивоу такмичење наш округ имао је 38 представника. Укупно је освојено 6 награда. Та златна деца најбољи су промотери Смедерева, Смедеревске Паланке и Велике Плане, понос Подунавског округа и заслужују све похвале.

Скуп Друштва Подунавског округа отворили су Звонко Шулкић и Милош Пржић, запослени у РЦ Смедерево,  и одушевили све интрументалима познатих српских песама "Бојарка" и "Ово је Србија".
Ученици ОШ ,,Бранко Радичевић" из Лугавчине су представом ,,Покондирена тиква“ по тексту Јована Стерије Поповића, песмом, игром и одличном глумом, развеселили окупљене ученике и наставнике.

Заједничком фотографијом најуспешнијих, у свечаној атмосфери, са много радости и поноса, завршен је овогодишњи такмичарски циклус Друштва за српски језик и књижевност Србије у Подунавском округу, са жељом да се следеће године окупимо у РЦ Смедерево у још већем броју и прослављамо нове успехе наших највернијих чувара српског језика и књижевности.

ФОТОГРАФИЈЕ НАЈУСПЕШНИЈИХ УЧЕНИКА И НАСТАВНИКА У ТАКМИЧАРСКОМ ЦИКЛУСУ ШКОЛСКЕ 2017/2018. ГОДИНЕ

ФОТОГРАФИЈЕ СА ПРЕДСТАВЕ "ПОКОНДИРЕНА ТИКВА" УЧЕНИКА ОШ "БРАНКО РАДИЧЕВИЋ" ИЗ ЛУГАВЧИНЕ