lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs until April 15th.

Актив директора – припреме за завршни испит ученика основних школа

ad nslУ оквиру припрема за организацију и спровођење завршног испита ученика основних школа за школску 2017/2018. годину и уписа ученика у средњу школу за школску 2018/2019. годину, у четвртак, 14. јуна у РЦ Смедерево организован је Актив директора основних и средњих школа Смедерева. Директорима школа прецизна упутства у вези са организацијом и спровођењем завршног испита дали су Душанка Стојковић, просветни саветник Министарства просвете, науке и технолошког развоја, и Бранко Дукић, члан комисије за завршни испит и упис ученика у средњу школу, а састанку су присуствовале и представнице градске просветне инспекције.

Подсетимо, ученици осмог разреда полагаће завршни испит 18, 19. и 20. јуна (првог дана полажу завршни испит из српског језика, другог дана завршни испит из математике, а трећег дана треба да покажу знање на комбинованом тесту који обухвата питања из историје, географије, биологије, физике и хемије).

У односу на прошлу годину промењен је систем бодовања за упис у средње школе, па ће мали матуранти моћи да имају на основу успеха у основној школи највише 60 поена (успех на крају шестог, седмог и осмог разреда множи се са 4), а на завршном испиту моћи ће да освоје још максимално 40 поена. Такође, посебним бодовима вреднују се резултати на републичким и међународним такмичењима које су ученици остварили у завршном разреду основне школе.

Сваки од тестова завршног испита имаће 20 питања, а свако тачно питање доноси ученику један поен, дакле 20 у укупном скору. Потом ће се број поена из матерњег језика и математике множити коефицијентом 0,65, а број бодова са комбинованог са коефицијентом 0,7 како би се добили бодови који се рачунају при упису у средње школе – 13 из матерњег језика и математике, а 14 из комбинованог теста.