lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs.

Аутоматско програмирање CNC машина (стругова и глодалица) применом CAD/CAM концепта

Након ученика Гимназије у Смедереву, који су пре пар дана, радно, посетили наш Центар, данас су и ученици Техничке школе из Смедерева демонстрирали знања и вештине аутоматског програмирања CNC машина алатки применом CAD/CAM концепта.

У овој демонстрацији стеченог знања учествовали су ученици завршног разреда (матуранти) смера “Техничар за компјутерско управљање”: Ивановић Јована, Милентијевић Катарина, Пантић Предраг, Цветковић Саша, Илић Милош, Савић Никола и ученици трећег разреда истог смера: Милосављевић Ана, Мирковић Никола, Јанковић Игор, Перишић Саша и Вујић Јовица.

Професори Вукашин Братић, Владан Бугариновић и Александар Јовановић су са својим ученицима у нашој компјутерској учионици уз сав потребан software одрадили демонстрацију поступка аутоматског програмирања рачунаром нумерички управљаних машина применом CAD/CAM концепта. Презентација је спроведена демонстрацијом поступка дизајнирања модела у одговарајућој 2D и 3D CAD апликацији, демонстрацијом поступка његове технолошке разраде у за то предвиђеном програму – CAM апликацији и приказивањем поступка генерисања NC кода потребног за покретање CNC машине алатке и за израду претходно дизајнираног дела...

Ученици су самостално одрадили поменуте поступке и показали висок ниво општег информатичког и специјалног стручног знања које су стекли током школовања у својој васпитно-образовној институцији - Техничкој школи из Смедерева. Овом приликом се у име Центра и професора захваљујемо ученицима на сарадњи. Ученицима завршног разреда желимо срећан наставак даљег школовања на високошколским установама, а ученицима трећег разреда одличан успех и примерно владање у наредној школској години.

Ова демонстрација знања је имала за циљ да јавност упозна са активностима центра у домену сарадње и подршке професорима из нашег града који већ дуги низ година имају акредитоване семинаре од стране Министарства просвете у области машинства. Ова представа знања смедеревске деце је послужила и као најава за семинаре професора Вукашина Братића, Владана Бугариновића и Александра Јовановића које су синергијски подржали наш центар и Техничка школа из Смедерева:

"Ручно програмирање CNC глодалица према препорукама DIN66025/ISO6983 стандарда"

"Аутоматско програмирање CNC стругова применом CAD/CAM концепта"

"Аутоматско програмирање CNC глодалица применом CAD/CAM концепта".

Ови семинари ће се почетком следеће школске године одржавати у Регионалном центру из Смедерева. Поменути семинари су намењени наставницима теоријске и практичне наставе машинства средњих техничких школа.

" />" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" type="application/x-shockwave-flash">