lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs.

Заједница електротехничких школа Србије

Још један традиционални скуп током "Смедеревске јесени" одржан је у Регионалном центру Смедерево. Састанак "Заједнице електротехничких школа Србије". Наш Центар је ове године имао ту част да угости представнике електротехничких школа широм Србије и том приликом је, на почетку састанка, директор Техничке школе у Смедереву, господин Рашић, као домаћин овог скупа, поздравио све присутне, где је осим тога што је навео теме везане за "Заједницу електротехничких школе", које су обрађиване на овогодишњем скупу, похвалио услове у нашем Центру и предложио да се и убудуће састанци "Заједнице" одвијају у просторијама Регионалног центра Смедерево. Након ових уводних напомена, састанак је започео и одвијао се у радној атмосфера везаној за актуелна питања у електротехничким школама.