lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs until April 15th.

Обука за рад на CNC машинама

cncbk nslНаредна три дана наш Центар биће домаћин професорима Техничке школе из Књажевца који ће похађати обуку за рад на CNC машинама. Уз помоћ врсних стручњака, професора машинства Александра Јовановића и Вукашина Братића, сертификованих инструктора обуке са лиценцом компаније „Sherline“, гости из средње стручне школе из Књажевца имаће прилику да, кроз теоријски и практични део обуке, вешто и зналачки осмишљене и презентоване, усаврше своје вештине и поспеше компетенције како би даље унапредили наставну праксу у својој школи.

Програмирање CNC глодалица се примењује за поступке технолошке разраде сложене геометрије попут сложених 2D контура и запреминских модела предмета. Развојем хардвера и софтвера омогућен је даљи развој аутоматског управљања и различитих изведби комплексних конструкција NC и CNC машина.

Након упознавања са историјатом, поделом CNC машина, принципима програмирања, са тенденцијама у развоју CNC технологија и са основним карактеристикама CNC машина, полазници обуке моћи ће да обогате своје знање о конструкцијској и технолошкој документацији, основним принципима ручног програмирања, основним принципима и методици употребе стандардних CAD алата и основним принципима рачунарске технолошке разраде - CAM концепт.

У практичном делу обуке планирана је израда радних комада на CNC стругу, односно демонстрација на мањој дидактичкој глодалици. Циљ овог дела обуке је да полазници сами испрограмирају CNC машину, тј. израде пробне, машинске делове на компјутерски управљаним машинама.

Четвртог, последњег дана обуке планирана је посета Техничкој школи у Смедереву где ће се у кабинету за компјутерско управљање алатним машинама полазници обуке детаљно упознати са методологијом и наставним средствима која се већ више од десет година ефикасно и квалитетно користе у настави савремених образовних профила техничара за компјутерско управљање CNC машина и оператера машинске обраде,  стварајући од генерација ученика особе модерних вештина који и те како умеју да одговоре захтевима савременог дигиталног доба.