lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs until April 15th.

Трећа Конференција Мреже РЦ и ЦСУ Србије

knfrncjmrz nslУ Врњачкој Бањи одржана је 13 – 15. новембра трећи по реду стручни скуп у организацији Мреже регионалних центара и центара за стручно усавршавање Србије, Конференција „Актуелности у образовном систему Републике Србије“. Значајне и актуелне теме привукле су представнике ресорног министарства и свих релевантних институција, удружења и актива, директоре школа, стручне сараднике, наставнике и васпитаче из многих образовно-васпитних установа у Републици Србији.

Конференцију је отворио др Александар Пајић, помоћник образовања за средње образовање и васпитање и образовање одраслих. У уводном обраћању Зорица Николић, председник Управног одбора Мреже РЦ и ЦСУ Србије, представила је укратко рад Мреже истичући значајну улогу регионалних центара у континуираној подршци, јачању компетенција запослених у образовању, подизању квалитета стандарда установа и обезбеђивању услова за ваннаставне активности. Центри спроводе многе активности у оквиру својих научних клубова који у сарадњи са Центром за промоцију науке популаризују и демистификују бављење науком.

Током Конференције еминентни предавачи излагали су следеће теме: „Нови програми наставе и учењу у првом, другом, петом и шестом разреду основне школе” (Весна Недељковић, помоћник министра просвете за предшколско и основно образовање и васпитање, и др Славица Јашић, начелник Одељења за послове предшколског и основног образовања и васпитања); „Реформе гимназија и нови програми у првом разреду” (др Александар Пајић, помоћник министра за средње образовање и васпитање и образовање одраслих, и Марија Крнета, руководилац групе за средње опште и уметничко образовање и васпитање); „Ревидирани стандарди квалитета рада и лиценцирање директора” (Јасмина Ђелић, начелник Одељења за координацију рада школских управа);  „Будућност образовања у Србији кроз призму квалитета образовања” (др Бранислав Ранђеловић, директор Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања); „Стандарди постигнућа ученика” (Данијела Ђукић, Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања); „Актуелности у систему стручног усавршавања у Републици Србији” (мср Оливера Тодоровић, руководилац у Заводу за унапређивање образовања и васпитања);  „Актуелности у систему стручног усавршавања у свету” (Иван Савић, саветник-координатор у Заводу за унапређивање образовања и васпитања);  „Матура и национални испити” (Драгана Станојевић, руководилац Центра за испите, Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања);  „Резултати овогодишње мале матуре” (Јелена Петровић, саветник-координатор за статистичке и аналитичке послове, Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања); „Пројектна настава у ИКТ окружењу” (др Данимир Мандић, декан – редовни професор Учитељског факултета у Београду); „Развојни приступ школи кроз процес самовредновања” (др Јелена Стаматовић, ванредни професор Педагошког факултета у Ужицу); „Јавно приватно партнерство између компанија и школе по иновативном моделу образовања” (Драган Туцаковић, директор Техничке школе у Ужицу);  „Превенција интернет насиља” (Катарина Јонев, докторанд на Факултету за безбедност у Београду); „Ноћ истраживача – научници у служби неформалног образовања и промоцију науке“ (др Тања Аднађевић, руководилац сектора за програмске активности Центра за промоцију).

Током Конференције било је организовано и неколико дискусионих група:  „Системи подршке директорима образовно-васпитних установа” (Анка Ивановић, Лидија Крстић Стојичић и Оливера Ивановић, Центар за стручно усавршавање Лесковац); „Улога Центра за промоцију науке у неформалном образовању и пројектној настави” (др Тања Аднађевић, руководилац сектора за програмске активности Центра за промоцију науке, Марина Костић, сарадник у Центру за промоцију науке) и „Пројектна настава у математици” (Јасмина Јовановић, педагошки саветник, ОШ „Јован Јовановић Змај“, Крушевац).

Упоредо са Конференцијом уз учешће излагача из целе земље одржао се и „Сајам образовања“.

Представници Регионалног центра за професионални развој запослених у образовању Смедерево на Конференцији били су стручни сарадници Наташа Максовић и Гордана Митровић.