lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs until April 15th.

Трибина „Наставничке вештине које доводе до бољих ученичких постигнућа“

trbnctlj nslКоје вештине треба да има наставник 21. века како би утицао на напредак и развој својих ученика – била је то примарна тема трибине „Наставничке вештине које доводе до бољих ученичких постигнућа“ коју је у петак, 7. децембра у РЦ Смедерево, у сарадњи са Савезом учитеља Републике Србије преко којег је стручни скуп и акредитован, организовало Друштво учитеља Смедерева (ДУОС) ради стручног усавршавања својих чланова, али и других наставника.

На почетку стручног скупа присутнима су се обратили Соња Милетић, новоизабрана председница ДУОС, и Коља Кољибабић, досадашњи председник стручног друштва учитеља, које већ годинама у Смедереву представља узоран пример доброг тимског рада, сарадње, многобројних активности и квалитета.

Након поздравних речи добродошлице и упознавања са програмом рада и циљевима трибине Ивана Благојевић, професор разредне наставе, педагошки саветник и саветник-спољни сарадник, представила је учесницима стручног скупа резултате релевантних истраживања о улози наставника у савременим моделима наставе.

Невена Перић, професор разредне наставе, специјалиста образовне технологије, мастер образовних политика и педагошки саветник, говорила је о савременом наставнику у савременој настави, примени иновативних модела наставе и учења попут пројектне наставе и амбијенталне наставе, о ИКТ у функцији наставе и учења, као и о праћењу и вредновању ученичких постигнућа.

Сузана Мијушковић, професор разредне наставе, представила је примере добре праксе кроз анализу часова наставног предмета Свет око нас у другом разреду основне школе, који су реализовани као огледни пример у Друштву учитеља Шабац са циљем да се подстакне пројектна настава коришћењем ИКТ у функцији стицања нових знања.

Евалуација ове садржајима и циљевима у наставној пракси умногоме примењиве трибине довела је предаваче и учеснике до истог закључка –наставник као креатор образовно-васпитног процеса мора да перманентно сагледава своје пропусте, ради на њиховом отклоњењу и усавршава своје многобројне компентенције не би ли одговорио многим захтевима савремене наставе која треба да резултира бољим постигнућима ученика. У том контексту иновације у наставном процесу не треба разумети као помодарство, него као преку потребу школе 21. века.