lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs until April 15th.

Семинар „Развијање физичких способности и едукација ученика за добру физичку форму током целог живота“ (катал. број: 1001)

rzvjnjspsbnst nslРади поспешивања наставе Физичког васпитања и развијања наставничких компетенција за уже стручну област Савез за школски спорт Смедерево је за групу од тридесетак наставника Физичког васпитања смедеревских основних и средњих школа, у сарадњи са Регионалним центром за професионални развој запослених у образовању Смедерево и Центром за здравље, вежбање и спортске науке у Београду, организовао 8. децембра семинар „Развијање физичких способности и едукација ученика за добру физичку форму током целог живота“ (катал. број: 1001; компетенција: К1; приоритети: П3).

Кроз теоријски и радионичарски облик обуке реализаторке семинара др Вишња Ђорђић и мср Лидија Марковић, предавачи на Факултету спорта и физичког васпитања у Новом Саду, на занимљив и користан начин презентовале су учесницима концепт здравствене форме и принципе развоја физичких способности, дале смернице и методе за развој аеробне издржљивости, мишићне снаге, мишићне издржљивости и гипкости и појасниле наставницима како да остваре у настави планирање, програмирање и вредновање са циљем развоја здравствене форме својих ученика и како да им пруже подршку у изради индивидуалног плана вежбања.

Овај семинар био је јединствена прилика да наставници Физичког васпитања продубе своја знања и упознају се са ефективним методама поучавања ученика о здравственој форми током целог живота. Анализом различитих инструмената вредновања (посматрање, рубрике, дневници, ученички пројекти, тестирање физичких способности, писмено проверавање, дискусија, анкетирање, истраживачки задаци, портофолио и др.) унапређене су методичке вештине наставника и остварена намера да обука помогне учесницима у даљој наставној пракси при решавању свакодневних недоумица и настојању да се образовно-васпитни процес подигне на виши ниво.

Подстицајна атмосфера у којој је дошло до интерактивне размене искустава из наставне праксе, разговор о потреби стицања исправних здравствених навика код данашњих генерација деце и омладине, позитивни коментари и задовољство како учесника тако и реализатора учинили су да овај семинар буде на крају високо оцењен и да стекне симпатије наставника које га топло препоручују и за наредне реализације.