Семинар „Методе очувања живих врста у eks situ условима“ (катал. број: 793)

cvnjvrst nslУнапређење васпитно-образовног рада у настави биологије, екологије и заштите природе, кроз имплементацију нових сазнања о заштити врста и очувању природних ресурса, био је примарни циљ семинара „Методе очувања живих врста у eks situ условима“ који је у потпуности остварен.

Аутори и реализатори др Бојан Златковић, др Славиша Стаменковић, др Светлана Тошић, професори са Департмана за биологију и екологију Природно-математичког факултета Универзитета у Нишу, и Милица Андрејев, наставник биологије Средње школе у Житорађи, упознали су наставнике разредне наставе, наставнике биологије и хемије са савременим биотехнолошким трендовима који су у служби очувања значајних, пре свега угрожених биљних врста у ex situ условима (изван природних станишта), чиме су учесници ове наставничке обуке стекли професионалну компетенцију за модернију реализацију наставе, са нагласком на мотивациони и стимулативни аспект креативног и применљивог учења.

Одабрана легислатива везана за биодиверзитет и диверзитет лишаја као биоиндикатора животне средине, очување угрожених биљних врста флоре Србије изван њихових природних станишта, са навођеним примерима из праксе, култура биљних ткива in vitro и њен значај у очувању природних популација, перспективе и проблеми, интродукција биљног материјала у културу in vitro – неке су од релевантних тема обухваћених овом садржајном, корисном и у наставничкој пракси веома примењивом обуком.

Посебно интересовање наставника изазвао је практични рад на радионицама који им је омогућио овладавање методама и техникама лабораторијског рада, а стечена знања свакако ће у даљем раду утицати на њихово осавремењивање наставе. Много похвалних коментара, задовољство и подстицајни разговори учесника и реализатора, који су трајали и током пауза и након завршетка обуке, сведоче о квалитету семинара и дају одличне препоруке за његове даље реализације.

О Б А В Е Ш Т Е Њ Е:

Регионални центар Смедерево је и на Порталу јавних набавки portal.ujn.gov.rs објавио 2 позива за јавну набавку мале вредности:

1. Услуге кетеринга за потребе Регионалног центра Смедерево у сврху организације активности

2. Набавка добара за одржавање семинара у Регионалном центру Смедерево

Позив је објављен 19. 03. 2019. год., рок за пријаву је 26. 03. 2019. год