lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs until April 15th.

Семинар „Како до успешне сарадње са родитељима“ (катал. број: 112)

srdnjsrdtljm nslУ скорије време није у нашем Центру забележено оволико интересовање за неку од наставничких обука – семинар „Како до успешне сарадње са родитељима“, акредитован преко РЦ Чачак, чија је тема увек актуелна, проблемска и комплексна у васпитном раду у школи, окупио је тридесет наставника основних и средњих школа Смедерева који су са много пажње, мотивисани и расположени, у пријатној атмосфери богатили своја знања, размењивали искуства и на најбољи начин јачали компетенције за комуникацију и сарадњу.

Гордана Поповић Божанић, школски педагог Економске школе у Чачку, и Марија Вуловић, школски психолог – педагог ОШ „Вук Караџић“ у Чачку, ауторке и реализаторке овог одличног семинара, вешто, зналачки и захваљујући великом искуству стеченом у вишегодишњој педагошко-васпитној пракси, упознале су учеснике са новинама у раду с родитељима и са моделима усклађивања васпитних утицаја поспешујући њихово разумевање улоге свих актера васпитно-образовног рада у успостављању толерантне и недискриминативне атмосфере на релацији васпитно-образовна установа – породица и разумевање значаја усклађености васпитних утицаја породице и васпитно-образовне установе за развој детета.

У радионичарском делу, кроз презентацију интерактивног родитељског састанка, наставници су оспособљени за успешну примену комуникацијских вештина, што ће им умногоме помоћи у даљем унапређењу сарадње са родитељима.

Уз максиму која прожима овај семинар изузетног квалитета, чија је приоритетна област јачање васпитне улоге образовно-васпитне установе кроз развијање програма превенције насиља, дискриминације, злостављања и занемаривања, да је од релевантног значаја изградити између школе и породице однос поверења и сарадње ради добробити деце, оцене и коментари на евалуационим листићима који довољно говоре о одушевљењу учесника перфектно обликованим садржајима и циљевима, обојеним високим компетенцијама аутора обуке, већ најављују да ћемо као домаћини поново угостити наше драге колегинице из Чачка.