lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs until April 15th.

pdstcnjfnkc nslСеминар „Подстицање функционалне писмености применом развијајућих модела наставе“ (кат.бр. 541) реализован је у суботу 19. 01. 2019.год. у просторијама Регионалног центра Смедерево. Општи циљеви овог програма су осавремењавање наставног процеса кроз оснаживање наставника за примену развијајућих модела наставе који би допринели стицању функционалне писмености код ученика. Теме семинара су: живот од нас тражи да решавамо проблеме, да ли нас школа томе подучава? Развијајући модели наставе, дидактичка средства свуда око нас, стицање фунционалне писмености у изокренутој учионици „Лењи учитељ”- како да ученици науче више када учитељ подучава мање...

Ове изузетно актуелне теме су зналачки представљене и реализоване са учесницима семинара уз помоћ искусних едукатора и реализатора: Зорице Николић и Биљане Живковић.