lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs until April 15th.

Семинар „Коришћење рачунара за примену ефективније наставе“

krscnjrcnr nslИако је зимски распуст, неки просветни радници га не користе само за одмор већ и за стручно усавршавање. Велико интересовање је владало за једнодневни семинар „Коришћење рачунара за примену ефективније наставе“ (кат. бр. 318) који се реализовао 06. 02. 2019.год. у рачунарској учионици РЦ Смедерево. Циљеви овог програма СУ: унапређивање знања наставника за ефикасно коришћење рачунара као подршке у изради потребне документације и квалитетнијег и потпунијег извођења наставе. Тако да су и теме овог семинара веома актуелне а и у складу са циљевима: повезивање хадрвера и подешавање софтвера, Word у школи, правилно претраживање Интернета, Power Point и Google сервиси.

Млади али веома искусни и стручни тим осмислио је и реализовао овај семинар: Ивана Новаковић, Мастер, Основна школа „Стојан Новаковић“, Шабац; Душан Којић, Мастер, Центар за стручно усавршавање Шабац; Ђорђе Шарчевић, Мастер, Основна школа „Жика Поповић“, Владимирци.