lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs until April 15th.

Радионица “Математика из нашег угла”

mtmtk nslУ просторијама Регионалног центра Смедерево, у уторак 5.марта 2019.године одржана је радионица којој су присуствовали ученици одељења 6/3 ОШ “Бранко Радичевић” у Смедереву.

Радионица се састојала из три дела и престављала је приказ рада ученика на међународним Етвининг пројектима: “Познате жене математичарке 2”, “Дан броја Пи ( рођендан Алберта Ајнштајна)” и пројекта намењеном слободној активности: Шах, под називом “Шах - МАТ”.

Учесници радионице су имали прилику да уз помоћ савремених технологија и самог портала прикажу своје радове другарима, погледају радове других ученика из 24 школе из земље и региона, које су ангажоване на овим пројектима, а такође и да креирају нове садржаје у првом и другом делу радионице.

Као производ рада настале су наруквице са именима познатих математичарки, лутке са ликовима познатих математичарки и математичара, стрипови са дијалозима између познатих математичарки и њихових савременика, календари: електронски, стони и зидни, са познатим математичаркама и њиховим савременицима који су рођени у одређеном месецу, презентације, панои и постери о историјату броја Пи и Алберту Ајншајну чији рођендан ће ученици у школи прославити 14. марта.

Након креирања паноа са темама: Историјат шаха, Познати шахисти код нас и у свету, Веза шаха и математике и Шаховски речник, одигран је и мини турнир између ученика овог одељења.
Циљ радионице био је обједињавање продуката рада ученика на овим пројектима и сагледавање математике из различитих углова, како би ученици стекли целовитију слику о значају математике кроз историју и друге науке, вештине и области живота.

Радионицу је водила наставница математике Мирјана Кокерић, а стручну помоћ на радионици посвећеној шаху пружила је наставница Душанка Станковић, ОШ “Бранко Радичевић” Смедерево.