lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs.

Обуке за обвезнике доставе и кориснике е-шалтера

nld nslНационална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД) и Републички геодетски завод, уз подршку Фонда за добру управу Владе Уједињеног Краљевства, држе обуке за обвезнике доставе и кориснике е-шалтера. Теме су у вези правног оквира за упис у катастар непокретности и увођења једношалтерског система, као и њихове примене и реализације у РГЗ-у. Таква обука одржана је и у РЦ Смедерево у фебруару за 2 групе и данас 14. 03. 2019. за 1 групу (укупно више од 70 учесника) представника појединих служби ГУ Подунавског и Браничевског округа које по природи посла користе услуге Катастра.

Први део обуке посвећен је информисању и дискусијама у вези са правним оквиром за упис у катастар непокретности, као и питањима и одговорима у вези са применом овог прописа. У оквиру овог дела обуке, коју су држали консултанти НАЛЕД-а (стручњаци правне и економске струке), посебно су објашњени циљеви и сврха одређених законских одредби, правни оквир за електронско управно пословање у спровођењу процедуре уписа стварних права у катастар, једношалтерски систем који се спроводи од стране обвезника доставе, а чије исправе су основ за упис у катастар, као и улога служби за катастар непокретности у том систему.

У другом делу обуке учесницима је реализована презентација система РГЗ еШалтер (достава исправа за упис, преглед исправа, достава КН и КВ захтева) и практичан рад учесника у систему еШалтер.