lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs until April 15th.

Математички квиз

mtmtckkvz nslУ РЦ Смедерево, 19. априла, одржан је седми Математички квиз за ученике средњих школа. Поред школа из Смедерева: Гимназије, Економско-трговинске школе, ТТПШ "Деспот Ђурађ" и Техничке школе, у квизу су ове године по први пут учествовали гостујуће екипе из Велике Плане и Пожаревца. Победила је Гимназија Смедерево, освојивши максималан број поена и трофеј - табелу са резултатима, коју им је уручила проф. Јелена Вујошевић, која је до прошле године била део тима за организацију квиза. Похвалнице је уручила в.д. директорка Регионалног центра Смедерево Љиљана Животић Живановић, Дарије Јаношевић је испред Центра за промоцију науке поделио додатне поклоне победничкој екипи. Тим одговоран за квиз чине: Јелена Богдановић (Гимназија), Весна Пољарац (Техничка школа), Радосав Пантић (ТТПШ "Деспот Ђурађ") и Тамара Ђаковић (Ош "Димитрије Давидовић").