lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs until April 15th.

vrsnjcknslj nslСеминар „Разговор о књизи у школској библиотеци у функцији социјализације ученика и превенције вршњачког насиља“ (кат. бр. 101), реализован је 20. 04. 2019. год. у Регионалном центру Смедерево. Циљ семинара је стицање знања за креативно коришћење ресурса библиотеке усмерено ка превенцији вршњачког насиља као и усвајање вештине читања са ученицима кроз брижљив одабир литературе и разговор о њој усмерено на подстицање самоактуализације и социјализације ученика. У складу са циљевима су теме овог програма СУ: разговор о књизи као и веза са превенцијом вршњачког насиља у библиотеци, разговор о књизи и њихова примена у школској библиотеци, одабир литературе и систематизација грађе за успешно подстицање и вођење разговора о књигама.

Искусни аутор и реализатор семинара - Весна Црногорац, доктор културолошких наука и комуникологије, зналачки је провела учеснике кроз ове актуелне теме.