lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs.

Радионица „Игроликом наставом до знања“

grlkm nslУ петак 24. 05. 2019. у Регионалном центру Смедерево, реализована је радионица „Игроликом наставом до знања“ у оквиру манифестације „Мај-месец математике“. Игролика настава је иновативни модел у коме ученици образовне задатке остварују путем игре која у себи садржи перцепцију слободе и добровољности. Темељи се на снажној мотивацији ученика у раду. Деца кроз игру са лакоћом уче, самореализује своју личност што утиче на унутрашњу мотивацију. Кроз реализивање активности код ученика се утиче на свестрани развој личности.

Активности које су реализоване током радионице:
Уводна активност:
1. „Сабери, одузми, подели, помножи – Лего коцке сложи!“
Ученици имају испред себе лего коцкице на којима су исписани бројеви. Бацањем (јамб) коцкица, лего фигурице померају унапред или враћају уназад у зависности од тога на коју рачунску операцију наиђу.
2. „Коцкице баци, квадратиће означи“
Ученици у пару имају по две коцкице, по фломастер различите боје и један заједнички папир у квадратиће.
Један ученик баци коцке, поможи бројеве, добијени производ упише и забележи фломастером производ бројећи квадратиће. Други ученик баци своје коцкице, помножи добијене бројеве, упише резултат, изброји квадратиће и забележи својим фломастером на својој страни папира,
Игра траје све док исцртаним фигурама не дођу до половине папира.
3. „Спинером кроз свемир“-
Ученик заврти спинер на подлози са планетама. Извлачи задатак на штапићу из посуде са ознаком добијене планете. Ако тачно израчуна задржава штапић, ако не зна враћа у посуду. Победник је она група која сакупи највише штапића. Неки штапићи могу да садрже и команде „дај штапић групи пре твоје, после твоје...“ , „заврти спинер поново“ и сл.
4. „Изабери планету“
Ученици добију модел за прављење зевалице од папира на којем ће исцртати планете, по избору, за које постоје већ унапред одређени изрази са рачунским операцијама сабирање, одузимање, множење и дељење.
Земља-сабирање, Марс-одузимање, Венера-множење, Јупитер-дељење, Сатурн-сабирање и одузимање, Нептун-множење и дељење, Уран-множење и сабирање, Плутон-дељење и сабирање.

Завршна активност је била гледање 3Д филма о свемиру помоћу VR BOKS-a.

Радионицу су водиле учитељице из основне школе „Иво Лола Рибар“ из Скобаља: Слађана Доброта и Весна Миљковић ученицима другог и трећег разреда из исте школе.