lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs until April 15th.

Радионица: "Мобилна математика"

mblnmtmtk nslМај се полако ближи крају, али активности математичара у оквиру манифестације "Мај, месец математике" не престају.

У просторијама Регионалног центра Смедерево, у петак 24. 05. 2019.,  своју радионицу 'Мобилна математика' представили су, заједно са својим професором Зораном  Дамњановићем,  ученици рачунарског одељења смедеревске Гимназије. Као што се и очекује од будућих ИТ стручњака, њихов приступ математици је био мало другачији него што је уобичајено - играле су се игрице на мобилним телефонима.

Великом броју заинтересованих смедеревских основаца, средњошколаца и њиховим наставницима представљене су игрице које развијају математичке вештине, од рачуна, преко логике и комбинаторике па све до геометрије а и из којих може доста да се научи. Након тога су се учесници и сами опробали у игрицама, а нису изостали ни прави такмичарски дуели 'један на један'. Ученици су били одушевљени игрицама, а родила се и идеја која ће бити реализована следеће школске године - турнир на коме ћемо добити математичко-гејмерског шампиона Смедерева. Зато тренирајте!

Што се ученика рачунарског смера Гимназије  тиче, очекујемо да у скоријој будућности на некој од следећих оваквих радионица представимо и неку њихову игру.