lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs.

Састанак Подружнице стручних сарадника

sstnkprdrzncktbrd nslСастанак Подружнице стручних сарадника у Смедереву одржан је у Регионалном центру 15.10.2019. године. Присутни педагози и психолози су усвојили план рада за ову школску годину, изабрали представнике за избор у органе Педагошког друштва Србије: Марију Костић, дипломираног педагога, Љиљану Јовшић, дипломираног психолога и Тијану Тодоров, дипломираног педагога. За сараднике часописа Педагошке новине предложене су Тијана Ђокић и Марија Милошевић Несторовић, обе дипломирани педагози.

Јелена Здравковић, дипломирани психолог и члан Интерресорне комисије учествовала је у раду Подружнице саветодавно кроз размену информација као припрему за предстојећу интерну обуку у вези са инклузивним образовањем у основним и средњим школама.

Стручни сарадници су разменили искуства о учешћу у различитим облицима стручног усавршавања и пројектима, чиме су се посебно похвалиле три средње стручне школе које ове школске године учествују у међународним пројектима Еразмус+.