lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs.

РЦ Смедерево на Сајму књига и образовања

sjmknjg nslКао и сваке године, Регионални центар Смедерево имао је своју презентацију на Сајму књига и образовања у Београду. На штанду Центра за промоцију науке, заједно са другим Центрима у оквиру Mреже РЦ/ЦСУ Србије и Научних клубова, РЦ Смедерево представио је своје активности и своје потенцијале посетицима Сајма. Нарочито су нам драги гости били ученици из целе Србије који су показали интересовање за експонате нашег Научног клуба. Лепо смо се дружили и са осталим заинтересованим посетиоцима штанда, стекли нове пријатеље, учествовали у експериментима...Регионални центар Смедерево представљали су: Звонко Шулкић, Гордана Митровић и Наташа Максовић.