lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs.

Стручни скуп Тима за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања

dskrmncj nslУ четвртак, 24.10.2019.године, у 12.00 сати у Регионалном центру за професионални развој запослених у образовању у Смедереву, одржан је стручни скуп саветника-спољних сарадника Министарства просвете, науке и технолошког развоја за заштиту од насиља (Татјана Ђуровић, професор разредне наставе у ОШ „Димитрије Давидовић“ у Смедереву и Маријана Васиљевић, психолог у ОШ „Бранислав Нушић“ у Смедереву). Скупу су присуствовали представници Тима за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања основних и средњих школа Смедерева.

Теме скупа: Тим за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања
Превентивне активности у раду са ученицима, родитељима и запосленима.