lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs.

Први математички квиз

mtmtckkvz nslПрви математички квиз за основне школе у нашој Општини, одржан је у организацији смедеревске подружнице Друштва математичара Србије 26. 10. 2019.год. у Регионалном центру Смедерево. Најзаслужнији за организацију такмичења су професори Гимназије: Зоран Дамњановић и Данијел Ђорђевић, који је уједно и председник Подружнице, а Гимназија Смедерево је обезбедила поклоне за победнике - збирке математичких задатака. Учесници су биле екипе из пет основних школа: „Бранислав Нушић“, „Доситеј Обрадовић“, „Др Јован Цвијић“, „Свети Сава“ и „Димитрије Давидовић“. Било је динамично, забавно и неизвесно до самог краја јер су такмичари били веома мотивисани!

У фото финишу основна школа „Димитрије Давидовић” је победила основну школу „Бранислав Нушић” приликом одговарања на резервна питања.