lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs.

Стручни скуп „Филмска анимација и филм у редовној настави и ваннаставним активностима“

flmsknmcj nslРегионални центар Смедерево обележава 10 година од оснивања па је тим поводом својим корисницима поклонио 2 бесплатне трибине. Прва је реализована 09. 10. 2019. под називом „Насиље у школи-чија одговорност?“ и било је присутно 120 просветних радника док је другу трибину-стручни скуп „Филмска анимација и филм у редовној настави и ваннаставним активностима“, организовао 29. 10. 2019.год. Трибину је одобрио Завод за унапређивање образовања и васпитања а подржала основна школа „Јован Шербановић“ Рановац. Аутори трибине и предавачи: Драгана Живковић Скокић и Вито Петровић аутори су и дводневног семинара „Филм и филмска анимација као иновативно дидактичко средство у курикулуму“ (кат. бр. 230, К2) чију је акредитацију подржао Регионални центар Смедерево, а са успехом се реализује у образовним установама Србије па и шире.

Веома искусни и надахнути реализатори зналачки су провели присутне учеснике трибине кроз свет филмске анимације и филма и објаснили кроз примере добре праксе значај и корист у наставним и ваннаставним активностима. Посебно су се осврнули на креативност младих изражену кроз филм и филмску анимацију и подршку коју треба да имају. Говорило се и о изради образовног (анимираног или играног) филма као начина за активирање когнитивне способности ученика и примерима из праксе.

„Креативност у образовању је подједнако важна као и писменост“ (Кен Робинсон).