lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs.

Mикро-Физ пројекат у Научном клубу Смедерево

mkrbt nslНа радионицама са коришћењем Микробита за упознавање научних дисциплина, ученици имају прилику да се кроз практичну израду упознају за физичким појмовима и феноменима Физике, Био-Физике и Математике. Кроз писање одговарајућег кода и самосталним тестирањем уз коришћење рачунара, микробита, каблова, воћа, графита, жица, дестиловане воде и соли, звучника и слушалица, ученици: мере ниво осветљености, крерирају звучну картицу, испитују проводљивост материјала, слушају како воће “свира”, испитују магнете, упознају се са применом микробита у математици ( остатак код целобројног дељења, множење целих бројева од -10 до 10, симулатором рачунају обим и површину правоугаоника, парност броја, сабирање и одузимање разломака) и играју се бројевима, употребом микробита уместо коцкице за бацање играју "Не љути се, човече", креирају радио везу и праве видео материјале. Уз рад у пару и у групи развијају и вештине сарадње уз подстицање интересовања за науку и њену практичну примену.

Овог уторка, 19.11.2019. године од 19 часова, одржана је прва радионица пројекта којој су присуствовали ученици седмог и осмог разреда ОШ ”Бранко Радичевић” Смедерево, ученик ОШ ”Ј.Ј.Змај” из Ковина, вршачки едукатор Немања Николић и реализатори: Синиша Ћулафић, Горан Тирнанић и Мирјана Кокерић.

Ученици су на првој радионици мерили ниво осветљености, испитивали проводљивост материјала, испитували магнете, радили са компасом и упознали се са употребом микробита уместо коцкице за бацање играју "Не љути се, човече". На радионицама ученици су снимали своје радове, микро-бит у акцији, које ће на завршном сусрету пројекта приоказати другарима и наставницима у великој сали РЦ Смедерево.

Након Кахут квиза о проводљивости материјала победници су зарадили слатке награде, а алуминијумска фолија из поклона употребљена је за испитивање проводљивости материјала. Уз интерактивну симулацију проводљивости материјала ученици су имали прилику да обнове своја школска знања која су и практично проверили уз коришћење микробита. Радионица је позитивно деловала на развој мотивације код ученика, који се радују наредној радионици и новим сазнањима.

На радионицама овој пројекта ученици ће развијати и вештине сарадње, комуникације, вештине рада са ИКТ алатима, као и вештине и знања потребна за примену експеримената у Физици, Био- Физици и Математици. Код ученика овај пројекат развија интересовање према овим наукама.