lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs.

Прва радионица пројекта “Креирамо БЕСКОНАЧНО” у Научном клубу Смедерево

bskncn nslУ креативној атмосфери, 19.11.2019. од 17 часова, у пријатном амбијенту Научног клуба у Смедереву, ученици седмог и осмог разреда присуствовали су отварању пројекта који повезује уметност и математику.

Кроз дефинисање и стварање аритметичког и геометријског низа бројева, рачунање суме, израду Мебијусове траке од папира, сечењем Мебијусове траке на половини и трећини од ивице, и креирањем децимала броја Пи, ученици су се приближили појму бесконачности на опипљив начин. Практичну израду модела пратиле су презентације у виду фотографија и видео приказа трансформација Мебијусове траке.

Пројекат "Креирамо БЕСКОНАЧНО" састоји се из пет радионица, усмерених на упознавање младих са различитим аспектима математике као науке: на првом месту појмом бесконачности и различитим приказима и примера из којих се може схватити појам бесконачног. Учесници стичу вештине израде модела које могу и код својих кућа и у учионицама даље да унапређују.

Првој радионици су присуствовали ученици ОШ “Бранко Радичевић” Смедерево, гост- вршњачки едукатор Немања Николић, ученик ОШ "Јован Јовановић Змај" из Ковина, рализатори: Синиша Ћулафић, Горан Тирнанић и Мирјана Кокерић.

Учесницима су на крају радионице подељени прикладни поклони за будући наставак рада на часовима математике: интересантни лењири.

Спојем математичких, уметничких и филозофских афинитета деце, на овом пројекту стижемо до нових математичких сазнања која стоје иза појма бесконачно, кроз радионице прилагођене различитим узрастима деце.