Европска недеља / Ноћи истраживача

У Европској недељи истраживача, од 23. до 27. новембра, 2020 године, Научни Клуб Смедерево планирао је низ занимљивих видео радионица, огледа и предавања.

Радионице, огледи, предавања, и остали садржаји који су били предвиђени за реализацију у Регионалном Центру Смедерево, биће представљени видео материјалима, ради поштовања епидемиолошких мера и спречавања ширења заразне болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2.

Све радионице можете да пратите преко нашег YouTube канала:

Менторски састанак

mntrsksstnk nslУ оквиру пројекта "Школе за 21. век", у уторак 27. октобра 2020. године, у Регионалном центру за професионални развој запослених у образовању Смедерево одржана су два менторска састанка.

Састанцима су присуствовали представници смедеревских школа које су пратиле обуке Пројекта. Састанке су водиле реализаторке обука: Љиљана Сретеновић и Биљана Вуловић.

Подсећање: Министарство просвете, науке и технолошког развоја у складу са Меморандумом о разумевању који је потписан 07.02.2019. године са организацијим British Council, реализоваће у наредне три године Програм „Школе за 21. век“.  Циљ овог програма је да подржи развој способности критичког мишљења и вештина решавања проблема и програмирања у току редовних и ваннаставних школских активности. У оквиру Програма, за све основне школе у Републици Србији предвиђена је:
- Реализација обука за директоре,
- Реализација обука за наставнике и
- Додела микробит програмибилних уређаја

Такође, предвиђена је и подршка оснивању клубова за програмирање, израда пројеката и учешће на такмичењу из програмирања.

Циљ обуке је детаљније представљање Програма, размена идеја и мишљења о најефикаснијим начинима његовог спровођења. Током ове обуке учесници ће добити детаљне информације о њиховој улози у пружању подршке у спровођењу овог програма на нивоу школе у виду делотворних алата и приступа који су им неопходни да би осигурали ефективно учење вештина критичког мишљења и решавања проблема (КМРП) у својим школама, укључујући и мапирање и препознавање вештина критичког мишљења и решавање проблема у оквиру целог наставног плана и програма, као и у оквиру стратегија за планирање, праћење и унапређење наставе и учења.

Обука за наставнике је акредитована (40 сати) и поред тродневне обуке укључује имплементацију стечених знања и вештина у настави, рад на школском пројекту и онлајн обуку за коришћење микробит уређаја. Обука за наставнике је обавезна за све школе, а програм се налази на листи програма од јавног значаја Министра просвете, науке и технолошког развоја.