Обавештење
  • Lack of access rights - File 'http:/www.zuov.gov.rs/images/stories/zavodban/banner_saznali_primenili._jpg.jpg'

lrnsbrn Basic Serbian language course for foreign residents of Smederevo

The Regional Centre for Professional Development of Employees in Education organises a basic Serbian language course for foreign nationals residing in Smederevo. The aim of the course is to acquire basic spoken communication skills in Serbian, as well as some additional knowledge such as basic grammar, comprihension of written texts and writing. The course will be divided in 20 one-hour-lessons, which will be organised in both morning and afternoon shifts, dependint on the availability of the candidates. We promiss a great learning experience in a relaxed and comfortable atmosphere and in small groups. The main communication language for learning will be English, although the teacher may also use his own skills in Italian and some other languages to accomodate the needs of all the candidates.
For more information and to apply, send an email to: mprzic@rcsmed.edu.rs.

„Сазнали на семинару и применили у пракси"

Завод за унапређивање образовања и васпитања – Центар за професионални развој запослених у образовању, расписао је конкурс САЗНАЛИ НА СЕМИНАРУ И ПРИМЕНИЛИ У ПРАКСИ. Ради развијања и промовисања културе примене знања и вештина стечених на семинарима одобрених програма, позивамо запослене у предшколским установама, основним/средњим школама и домовима ученика који су похађали неки од одобрених семинара сталног стручног усавршавања и применили научено у свом раду, да своја искуства, у форми стручног рада, поделе са колегама.

Жеља нам је да овим путем мотивишемо учеснике семинара да примењују нова знања и вештине и подржимо запослене у размени идеја и позитивних искустава из праксе.

Опширније: www.zuov.gov.rs