Јавни позив 2017. CPN logo naucni klub logo

Пријава за финансијску подршку пројектима промоције и популаризације науке у 2017. години ЈЕ ЗАВРШЕНА. Одлука о пројектима који ће добити финансијску подршку по овом јавном позиву биће објављена 16.05.2017. године на интернет страници Центра за промоцију науке www.cpn.rs.

Захваљујемо се свим ауторима и њиховим пројектним тимовима који су одабрали Научни клуб Смедерево као подршку и партнера за реализацију својих пројеката. Верујемо да ће по одабиру, сјајне идеје наићи на позитивну реакцију код учесника.

Опширније...

Трибина: Тесла и рад на бежичном преносу енергије

tesla 33Научни клуб Смедерево је за своје чланове, наставнике школа и ученике, али и за све љубитеље науке организовао трибину у вези са Теслиним радом на бежичном преносу енергије. О овом сегменту Теслиног рада са присутнима је разговарала Зорица Циврић, музејски саветник у Музеју науке и технике у Београду, која је од 1988. до 2006. радила у Музеју Николе Тесле у Београду, првенствено на истраживању и публиковању архивске грађе из Теслине заоставштине. Од 2007. ради у Музеју науке и технике у Београду као шеф Одељења електропривреде, где је такође наставила да се бави ликом и делом Николе Тесле.
Многе контроверзе прате Теслин рад, а на трибини коју смо организовали, било је речи баш о тим, мање познатим стварима из Теслиног живота и рада.
Наш највећи научник свих времена Никола Тесла покушао је крајем 19. и почетком 20. века да пренесе енергију без жица у својој познатој лабораторији на Лонг Ајленду где је изграђен специјални торањ. Тесла је још тада био убеђен у бежични пренос енергије: „Можда ћете мислити да сам сањалица и рећи да идем предалеко ако вам кажем чему се надам у будућности. Могу вам рећи да са апсолутним поуздањем верујем да ћу слати поруке из једне земље у другу без жица. Такође, поуздано се надам да ћу, на исти начин, без жица, преносити електричну енергију без губитака“, рекао је Тесла пре више од једног века.

Напишите ваш коментар