Семинар Дечији страхови као инхибитори напредовања у развоју и учењу (катал. број: 21)

dcjstrhv nslКако настају и како се развијају страхови код деце, чега се све деца плаше, у којој мери дечји страхови спречавају напредовање у развоју и учењу, како их препознати и на који начин неутралисати, како развити самопоуздање и сигурност код деце и мотивисати их за слободније изражавање и социјализацију – само су нека од бројних питања на које је одговор наставницима основних и средњих школа Смедерева и околних градова дао семинар „Дечији страхови као инхибитори напредовања у развоју и учењу“ (катал. број: 21).

Полазећи од основних представа о појму и врстама страха, ауторке и реализаторке ове обуке од великог значаја за васпитни рад, Милица Остојић, професор разредне наставе у ОШ „Прота Матеја Ненадовић“ у Бранковини и Снежана Васић, психолог у ОШ „Милан Ракић“ у Мионици, вешто водећи учеснике семинара кроз припремљене садржаје, презентовале су методе и облике рада који поспешују лични израз и комуникацију код деце, што је и кључ напредовања и успеха у борби са страховима.

Драмско-сценским приказом страха и ослобађања од страха учесници обуке су оживели одређене проблемске ситуације и имали прилику да се поистовете са децом и пробуде емпатију за њихове страхове. Анализом дечјег цртежа на тему „Моја породица“ и разменом мишљења о дечјем страху израженом кроз цртеж, коментарима о позитивним и негативним васпитним порукама, о стеченим страховима и корацима које треба предузети при припреми детета за полазак у вртић или школу, кроз конструктивну интерактивну дискусију дошло се до закључка да је подршка породице и наставника у дечјем превазилажењу страхова код деце неопходна – старији треба да обезбеде деци сигурну средину за одрастање, да пуно причају са децом, да им допусте да се суоче са својим страховима и да на тај начин јачају своје самопоуздање и своје капацитете за будуће проблеме.  Што је важније од свега – дечји страхови се никада не смеју исмевати, него деци треба веровати и помоћи им у савладавању препрека које ометају њихово одрастање, развој и сазревање.