ЦПН пројекат "Материјали - од чега је шта и зашто?"- Радионица "Материјали и мода"

mtrjlpr nslУ оквиру пројекта "Материјали - од чега је шта и зашто?" Центра за промоцију науке и Научног клуба Смедерево, у уторак 02. 04. 2019., за ученике ОШ "Бранислав Нушић" реализована је радионица "Материјали и мода". Радионицу су реализовали аутори пројекта Милан Марковић, кустос Музеја у Смедереву, Невена Перић, учитељица из ОШ „Димитрије Давидовић“ и учитељица ових радозналих другака, Соња Милетић.

На почетку је приказан филм о еволуцији моде кроз последњих 100 година. Уследило је проучавање текстова о различитим материјалима који се користе за израду одевних предмета. Њихове особине унете су у табелу да би поређење било лакше.

Домаћин радионице, кустос педагог Музеја у Смедереву, Милан Марковић, провео је учеснике кроз новоотворену сталну поставку. Међу изложеним предметима тражене су информације о томе како су се људи облачили у прошлости и које су материјале за то користили.

Након тога, ученици су правили папирне лутке за разиграну временску ленту, почев од пећинског човека, преко деспота Ђурђа Бранковића, до панкера. Како би лутке биле што успешније, коришћена су упутства за цртање људске фигуре из књиге. Анализом ових цртежа закључено је да не постоји материјал који се у прошлости користио за израду одеће, а данас се не користи. Данас се, у односу на прошлост, користе само још материјали вештачког порекла.

Радионицу су учесници завршили "у туђим ципелама". Нису обували ципеле, већ су облачили костиме направљене на основу Есфигменске повеље. То је одећа породице Бранковић, односно деспота Ђурђа Бранковића, његове жене Јерине и њихове деце. У овом делу радионице било је највеће уживање, о чему сведоче и фотографије!