О Б А В Е Ш Т Е Њ Е
Исказивање интересовања запоселних за вакцинацију против COVID-19

Овогодишња манифестација Мај месец математике повезује математику и гејминг. Програмирање, стварање прича, истраживање математике, сарадња, уважавање различитих знања, обрачунавање са предрасудама о математици, најважније су лекције које учимо кроз осмишљавање и играње ових игара. Овогодишња, једанаеста по реду манифестација, под слоганом М3 – ВИШЕ ОД ИГРЕ, почиње 10. маја, у Силосима Београд/Гаиа покрет, а траје до 31. маја. Програм ће се одвијати на више локација у Београду, укључујући Галерију науке и технике САНУ, Силосе Београд, Математичку гимназију и Дорћол плац, али и широм Србије кроз сарадњу наставника основних и средњих школа, као и мрежу научних клубова.

Тема једанаестог Маја месеца математике су математика и гејминг. М3 поставља питање: да ли су игре ипак више од игре? На ово питање, одговори ће се тражити кроз различите формате: интерактивне изложбе, математичко-драмске радионице, експонате, ЕдуГејминг конкурс и предавања.

Више на линку:

Аутоматско програмирање CNC глодалица применом CAD/CAM концепта

Аутоматско програмирање CNC глодалица се примењује за поступке технолошке разраде сложене геометрије попут сложених 2D контура и запреминских модела предмета. Развојем hardware-а и software-а омогућен је даљи развој аутоматског управљања и различитих изведби комплексних конструкција NC и CNC машина.

Тродневни семинар, намењен првенствено професорима средњих стручних школа завршен је данас, трећим делом, након прошлонедељна два, одржана 8. и 9. октобра. Као што је и напоменуто у уводу, главна тема предавања је било аутоматско програмирање CNC глодалица применом CAD/CAM концепта у најзаступљенијим CAD и CAM апликацијама, са генерисањем NC кода у облику прилагођеном DIN/ISO систему кодирања. Кроз цело предавање, учеснике, професоре машинства и наставнике практичне наставе машинске школе "Космај" из Сопота, водили су аутори програма Вукашин Братић, Владан Бугариновић и Александар Јовановић.