Регионални центар Смедерево

Serbian English

О Б А В Е Ш Т Е Њ Е
Обавештавамо све полазнике припремне наставе да се у суботу, 26. априла 2025. године, часови из српског језика и математике неће одржати у Регионалном центру за професионални развој запослених у образовању Смедерево.
Разлог је организација пробног завршног испита из српског (односно матерњег) језика и математике у већини основних школа на територији града Смедерева.
Први наредни термин када ће припремна настава бити реализована по устаљеном распореду је недеља, 27. април 2025. године.
Хвала на разумевању.
С поштовањем,
Регионални центар за професионални развој запослених у образовању Смедерево

Припремна настава за полагање завршног испита

Град Смедерево у сарадњи са  Регионалним центром за професионални развој запослених у образовању организује додатну припремну наставу за ученике осмог разреда за предстојећи завршни испит.

Свесни да су млади највећа вредност коју као друштво имамо, да представљају будућност наше земље и нашег града, а да је мала матура прекретница у животу сваког детета, додатним часовима из српског језика и књижевности и математике пружа им се могућност да се што боље припреме за упис у жељене средње школе.

Бесплатна припремна настава за ученике осмог разреда за завршни испит из српског језика и књижевности и математике, одржаваће се у Регионалном центру за професионални развој запослених у образовању Смедерево (зграда Монопола, улица Горанска бб, други спрат) почевши од 5. априла 2025. године (сваког викенда изузев празника до термина за полагање завршног испита) по утврђеном распореду.

Настава се организује по групама у форми двочаса. За сваки предмет биће одржано по 40 часова.

O даљем току наставе наставе, родитељи и ученици ће бити благовремено обавештени.

hristos vaskrse rcs

Српски правопис у наставној пракси - каталошки број 799

Да ли живимо у Граду Смедереву или граду Смедереву, да ли се четворка пише као врлодобар (4) или врло добар (4), да ли је правилно Бањалука или Бања Лука – неке су од недоумица које су отклоњене на семинару „Српски правопис у наставној пракси“, који је претходна два дана реализован у организацији Подружнице Друштва за српски језик и књижевност Србије за Подунавски округ и Регионалног центра за професионални развој запослених у образовању Смедерево.
Компетентни стручњаци, проф. др Милорад Дешић и проф. др Вељко Брборић, предавачи на Филолошком факултету Универзитета у Београду, говорили су о комплексним правописним начелима која често задају проблеме не само ученицима и обичним грађанима, него и професорима српског језика од којих се очекује да, према природи струке, увек имају одговор на свако питање и да утичу на описмењавање свих у својој околини.
Првог дана је професор Дешић подсетио присутне на начела правописа српског језика и говорио о интегралном приступу у настави правописа, док се професор Брборић својом беседом хронолошки и на духовит начин „прошетао“ кроз развој правописне норме – од њених почетака све до данашњих актуелности причајући на крају о садржају и облику вежбања погодних за ученичко савладавање често сложених ортографских начела.
Другог дана било је речи о начелима, правилима и изузецима у писању великог слова и о писању скраћеница, а након тога су професори кроз радионице, исправљајући грешке у писменим задацима ученика и радећи разноврсне правописне вежбе, имали прилику да на конкретним примерима обнове и прошире знање, као и да усвоје најефикасније методе за рад на часу.
Подсетимо, постоје: етимолошки правопис (који чува порекло речи), морфонолошки и фонетски правопис (који своја правила заснива на начелу да се у писању обележавају гласови који се чују у изговору речи). У српском књижевном језику се од времена Вука Стефановића Караџића примењује фонетски правопис, чија се правила односе на писање гласова у границама речи. У Србији је од 2010. године у употреби Правопис Матице српске, који представља измењено и допуњено издање Матичиног правописа из 1994. године, са краћим и јаснијим прегледом ортографских правила. Оно што је неопходно јесте хитно прављење школског издања овог правописа, како би се стандардизована правила усталила у школским установама, међу ученицима.
Осим задовољних учесника и перфектних и више него корисних предавања београдских професора закључак који се сам наметнуо у претходна два дана је да правопис не представља само скуп начела која одређују писање великих и малих слова, састављеног и растављеног писања речи, скраћеница, писање појединих гласова и интерпункцију. Правопис је приоритетна област која мора бити уређена и примењивана у пракси у свим друштвеним сегментима, јер се једино на тај начин може остварити функционална писменост свакога од нас.

Слике

Остали Регионални центри у Србији