О Б А В Е Ш Т Е Њ Е
Исказивање интересовања запоселних за вакцинацију против COVID-19

Јавни позив за избор организатора, реализатора и програма стручног усавршавања запослених у основним школама у 2022. години

Објављен је Јавни позив Министарства просвете, науке и технолошког развоја за избор организатора, реализатора и програма стручног усавршавања запослених у основним школама у 2022. години, а која реализују правна лица, на који можете да конкуриште, уз подршку РЦ Смедерево.

Учесници јавног позива комплетну документацију са предлогом програма стручног усавршавања подносе у штампаној и електронској форми У РОKУ ОД ОСАМ ДАНА од дана објављивања јавног позива на званичној интернет страници Министарства.

Циљ јавног позива је избор организатора, реализатора и програма стручног усавршавања усмереног на развој и подизање компетенција запослених у ОСНОВНОЈ ШKОЛИ.

Сви детаљи се налазе на линку:

РЕГИОНАЛНИ ЦЕНТАР ЗА ПРОФЕСИОНАЛНИ РАЗВОЈ ЗАПОСЛЕНИХ У ОБРАЗОВАЊУ – СМЕДЕРЕВО
Л И С Т А одобрених програма сталног стручног усавршавања наставника, васпитача и стручних сарадника за школску 2022/2023, 2023/2024 и 2024/2025. годину

"Проактивни приступ учењу историје"

Савремена настава и савремено образовање у данашње време, захтевају одређене промене у самом приступу презентовања градива, па чак и кад је предмет предавања стар вековима. Акценат на "векове" је бачен сасвим намерно јер је 2. и 3. априла у Центру одржан дводневни семинар из историје. "Проактивни приступ учењу историје – нове методе и технике", како гласи назив семинара, је покушај да се настава историје што више приближи ученицима и прилагоди данашњем времену и размишљању.

Првог дана, предавачи на семинару су биле професорке историје Вера Исаиловић и Весна Лучић, које су полазницима презентовалие стандардне али и посебне принципе наставе, и у теорији и у пракси.

Други дан семинара започео је Оливер Мићић Бућић приказом примене савремених технологија и програма у настави историје: Интерактивне мапе и лента времена (Креатор фолија, Пројектор фолија и Тајм-лајн мејкер). Поред доста позитивних страна овакве наставе, наставници и професори су изнели и неколико мана, задржавши се на највећој - потпуна неопремљеност школа за овакав вид наставе.

У наставку семинара учесници и аутори размењивали су идеје а све у вези побољшања наставе историје. Кроз практичан рад и радионице, полазници семинара су на делу могли да виде сјајне идеје аутора. Поделом сертификата завршен је дводневни семинар.

Опширније о техничким детаљима семинара