О Б А В Е Ш Т Е Њ Е
Исказивање интересовања запоселних за вакцинацију против COVID-19

Овогодишња манифестација Мај месец математике повезује математику и гејминг. Програмирање, стварање прича, истраживање математике, сарадња, уважавање различитих знања, обрачунавање са предрасудама о математици, најважније су лекције које учимо кроз осмишљавање и играње ових игара. Овогодишња, једанаеста по реду манифестација, под слоганом М3 – ВИШЕ ОД ИГРЕ, почиње 10. маја, у Силосима Београд/Гаиа покрет, а траје до 31. маја. Програм ће се одвијати на више локација у Београду, укључујући Галерију науке и технике САНУ, Силосе Београд, Математичку гимназију и Дорћол плац, али и широм Србије кроз сарадњу наставника основних и средњих школа, као и мрежу научних клубова.

Тема једанаестог Маја месеца математике су математика и гејминг. М3 поставља питање: да ли су игре ипак више од игре? На ово питање, одговори ће се тражити кроз различите формате: интерактивне изложбе, математичко-драмске радионице, експонате, ЕдуГејминг конкурс и предавања.

Више на линку:

Менторски састанак

mntrsksstnk nslУ оквиру пројекта "Школе за 21. век", у уторак 27. октобра 2020. године, у Регионалном центру за професионални развој запослених у образовању Смедерево одржана су два менторска састанка.

Састанцима су присуствовали представници смедеревских школа које су пратиле обуке Пројекта. Састанке су водиле реализаторке обука: Љиљана Сретеновић и Биљана Вуловић.

Подсећање: Министарство просвете, науке и технолошког развоја у складу са Меморандумом о разумевању који је потписан 07.02.2019. године са организацијим British Council, реализоваће у наредне три године Програм „Школе за 21. век“.  Циљ овог програма је да подржи развој способности критичког мишљења и вештина решавања проблема и програмирања у току редовних и ваннаставних школских активности. У оквиру Програма, за све основне школе у Републици Србији предвиђена је:
- Реализација обука за директоре,
- Реализација обука за наставнике и
- Додела микробит програмибилних уређаја

Такође, предвиђена је и подршка оснивању клубова за програмирање, израда пројеката и учешће на такмичењу из програмирања.

Циљ обуке је детаљније представљање Програма, размена идеја и мишљења о најефикаснијим начинима његовог спровођења. Током ове обуке учесници ће добити детаљне информације о њиховој улози у пружању подршке у спровођењу овог програма на нивоу школе у виду делотворних алата и приступа који су им неопходни да би осигурали ефективно учење вештина критичког мишљења и решавања проблема (КМРП) у својим школама, укључујући и мапирање и препознавање вештина критичког мишљења и решавање проблема у оквиру целог наставног плана и програма, као и у оквиру стратегија за планирање, праћење и унапређење наставе и учења.

Обука за наставнике је акредитована (40 сати) и поред тродневне обуке укључује имплементацију стечених знања и вештина у настави, рад на школском пројекту и онлајн обуку за коришћење микробит уређаја. Обука за наставнике је обавезна за све школе, а програм се налази на листи програма од јавног значаја Министра просвете, науке и технолошког развоја.