О Б А В Е Ш Т Е Њ Е
Исказивање интересовања запоселних за вакцинацију против COVID-19

Јавни позив за избор организатора, реализатора и програма стручног усавршавања запослених у основним школама у 2022. години

Објављен је Јавни позив Министарства просвете, науке и технолошког развоја за избор организатора, реализатора и програма стручног усавршавања запослених у основним школама у 2022. години, а која реализују правна лица, на који можете да конкуриште, уз подршку РЦ Смедерево.

Учесници јавног позива комплетну документацију са предлогом програма стручног усавршавања подносе у штампаној и електронској форми У РОKУ ОД ОСАМ ДАНА од дана објављивања јавног позива на званичној интернет страници Министарства.

Циљ јавног позива је избор организатора, реализатора и програма стручног усавршавања усмереног на развој и подизање компетенција запослених у ОСНОВНОЈ ШKОЛИ.

Сви детаљи се налазе на линку:

РЕГИОНАЛНИ ЦЕНТАР ЗА ПРОФЕСИОНАЛНИ РАЗВОЈ ЗАПОСЛЕНИХ У ОБРАЗОВАЊУ – СМЕДЕРЕВО
Л И С Т А одобрених програма сталног стручног усавршавања наставника, васпитача и стручних сарадника за школску 2022/2023, 2023/2024 и 2024/2025. годину

Друга менторска посета

drgmntrskpst nslУ оквиру пројекта "Школе за 21. век", у четвртак 18. фебруара 2021. године, у Регионалном центру за професионални развој запослених у образовању Смедерево одржана су два менторска састанка у оквиру завршне 2. менторске посете.

Састанцима су присуствовали представници смедеревских школа које су пратиле обуке Пројекта. Састанке су водиле реализаторке обука: Љиљана Сретеновић и Биљана Вуловић.

Подсећање: Министарство просвете, науке и технолошког развоја у складу са Меморандумом о разумевању који је потписан 07.02.2019. године са организацијим British Council, реализоваће у наредне три године Програм „Школе за 21. век“.  Циљ овог програма је да подржи развој способности критичког мишљења и вештина решавања проблема и програмирања у току редовних и ваннаставних школских активности. У оквиру Програма, за све основне школе у Републици Србији предвиђена је:
- Реализација обука за директоре,
- Реализација обука за наставнике и
- Додела микробит програмибилних уређаја

Такође, предвиђена је и подршка оснивању клубова за програмирање, израда пројеката и учешће на такмичењу из програмирања. Циљ обуке је детаљније представљање Програма, размена идеја и мишљења о најефикаснијим начинима његовог спровођења. Током ове обуке учесници ће добити детаљне информације о њиховој улози у пружању подршке у спровођењу овог програма на нивоу школе у виду делотворних алата и приступа који су им неопходни да би осигурали ефективно учење вештина критичког мишљења и решавања проблема (КМРП) у својим школама, укључујући и мапирање и препознавање вештина критичког мишљења и решавање проблема у оквиру целог наставног плана и програма, као и у оквиру стратегија за планирање, праћење и унапређење наставе и учења.

Обука за наставнике је акредитована (40 сати) и поред тродневне обуке укључује имплементацију стечених знања и вештина у настави, рад на школском пројекту и онлајн обуку за коришћење микробит уређаја. Обука за наставнике је обавезна за све школе, а програм се налази на листи програма од јавног значаја Министра просвете, науке и технолошког развоја.