ПОрука - билтен о професионалној оријентацији
- објављено: понедељак, 24. септембар 2012. 22:18

Септембар 2012.године, Број I
Добродошли у ПОруку
ПОрука је билтен о професионалној оријентацији, пројекта “Професионална оријентација на преласку у средњу школу или свет рада” који спроводи GIZ, у оквиру међународне сарадње Немачке са нашом земљом, у партнерству са Министарством просвете, науке и технолошког развоја и сарадњи са Министарством омладине и спорта Републике Србије.
У билтену ћете читати о:
· Иновативним акцијама које су остварене у локалним заједницама,
· Информацијама и најави догађаја за следећи период,
· Корисним саветима о организацији активности на локалном нивоу,
· И још много,много тога...
Билтен је намењен свима који су на неки начин укључени у професионалну оријентацију, а стизаће једном месечно, средином месеца путем електронске поште. Ако желите да напишете кратак чланак за неки од следећих бројева, или да нам пошаљете вест из ваше заједнице, молимо Вас јавите нам се на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
О пројекту
Циљ реализације пројекта “Професионална оријентација на преласку у средњу школу” је да оспособи младе да промишљено и ваљано одлуче о избору занимања и образовања, да планирају каријеру и укључе се у свет рада. Овај пројекат, који успоставља одржив и функционалан систем професионалне оријентације, биће спроведен у свим основним школама и канцеларијама за младе у Србији у периоду од 2011. до 2013. године.
У пројекат су укључени учесници из различитих сектора, јер је успостављање новог система у интересу целог друштва. Школе желе да образују компетентне младе људе, родитељи желе срећну и задовољну децу, а компаније желе мотивисане и заинтересоване запослене. Овај приступ оснажује младе да самостално одлучују и буду активни грађани и грађанке који учествују у стварању боље будућности за себе, али и шире заједнице.
Резултати из прошле године
Прва година спровођења пројекта имала је запажене резултате. Програм је учинио доступним већи извор информација, на основу којих су се млади упознали са ширим спектром занимања која могу да их изаинтересују. Такође, програм је утицао на смањење стереотипа који утичу на избор занимања младих.
Резултати су постигнути захваљујучи партнерској мрежи регионалних центара за професионално усавршавање запослених у образовању , као и мрежи школа које су биле домаћини обука.
· Школска компонента програма: До сада је кроз програм прошло око 19,500 ученика и ученица основних школа, 774 наставника и наставница и 93 тренера и тренерица широм Србије. Анализа података показује да је пројекат професионалне оријентације имао изузетне резултате и успехе. Изјаве као што је “Коначно часови за оно што нама треба ” ученика који од наставника на ходнику траже информације о професионалној оријентацији, доказују да програм заиста помаже младима да боље упознају себе, али и да озбиљније размишљају о својој будућој професији.
Предузећа су отворила врата за испробавање праксе ученика и ученица завршних разреда.”Једва смо чекали да нас неко пита шта и како ми овде радимо”,кажу. Главни закључак годишњег мониторинг извештаја је да пројекат професионалне оријентације излази у сусрет потребама свих корисника – ученика и ученица, родитеља, наставног особља и руководства основних школа и регионалних центара, који га сматрају занимљивим и корисним. Показало се, такође, да пројекат развија капацитете ученика и ученица и наставног особља како за професионални, тако и за лични развој, и да повећава компетентност основних школа да одговоре на потребе локалне заједнице.
· Компонента у Канцеларијама за младе: У првој години спровођења програма учествовало је 20 Канцеларија за младе широм Србије, чији су тимови за професионалну оријентацију обучени крајем фебруара 2012. године. Спровођење програма професионалне оријентације је почело крајем маја/ почетком јуна 2012 године. Обучено је 86 вршњачких едукатора/ки, а 940 младих је било укључено у пројекат.
Повећан је избор занимања за које се млади интересују, а код девојчица су смањени стереотипи о занимањима; најмање 75% Канцеларија за младе укључених у пројекат спроводи професионалну оријентацију у складу са петофазним моделом; повећана је количина информација на основу којих млади доносе одлуке. Такође, пројекат је позитивно утицао на задовољство животом младих. Додатно, 6 Канцеларија за младе је понудило обуку ученицима и ученицама средњих школа за програм професионалне оријентације кроз спровођење праксе за студенате и студенткиње Филозофског факултета и Факултета политичких наука.
· Дан девојчица: Око 480 девојчица из 62 основне школе, из 23 града из целе Србије учествовало је у по први пут организованој манифестацији Дан девојчица са циљем да се девојчице оснаже приликом одабира својих будућих професија, да не подлежу стереотипима, већ да се руководе личним интересима и талентима. У манифестацији Дан девојчица је учествовало 58 предузећа.
· Основан је Центар Инвентива, професионално удружење за за професионалну оријентацију.
Школска 2012-13 година
До краја школске године 2012-2013 програм ће обухватити више од половине школа у Србији и све канцеларије за младе. Током августа и септембра у 23 града одржане су и биће одржане базичне обуке за око 1.000 педагога/шкиња, психолога/шкиња и наставника/ца који/е ће се обучити да помогну ученицима и ученицама у својим школама да донесу једну од најважнијих животних одлука – одлуку о будућем занимању, школовању и каријери! У следећем билтену вам преносимо искуства са обука!
Све канцеларије за младе ће у овом периоду бити оспособљене да успоставе услугу каријерног информисања младих о могућностима које постоје у локалној заједници за њихову професионалну оријентацију и каријерно саветовање.
О сајту http://profesionalnaorijentacija.org/
Сајт пројекта ће бити главни канал комуникације где ћете увек моћи да добијете нове и редовно ажуриране информације. Желимо да Вам скренемо пажњу на неколико делова сајта за које сматрамо да ће Вам бити нарочито корисни и интересантни.
· На насловној страни сајта ћете увек моћи да прочитате најновије вести пројекта. Ако желите да нам скренете пажњу на активност из Ваше заједнице, ово је највероватније део где би та активност била поменута. Молимо вас да нам пишете!
· Страна за тренере/ице садржи текстове и информације корисне да унапредите Ваше вештине и знања Одговори су право место да сазнате одговоре на нека од често постављаних питања, као место где сами можете да добијете одговоре на нека од Ваших питања, а тиме помогнете и другима да се информишу.
Поред сајта и овог билтена, постојаће и други начини размене информација које ћемо користити да унапредимо комуникацију са Вама, о којима ћете бити благовремено обавештени.
GIZ тим
Чланови GIZ пројектног тима који су задужени да ствари функционишу најбоље могуће су: вођа пројекта dr. Martin Welte, виша пројектна менаџерка Марија Радовановић, виша пројектна менаџерка Александра Лакићевић Добрић, пројектна менаџерка Мирјана Ђукић, менаџер канцеларије Милорад Чукић, административна менаџерка Беба Омеровић, административни менаџер Никола Селаковић и возач Срђан Дујовић. Њихове биографије можете погледати у делу "Професионални тим" на сајту пројекта.
Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ)
GIZ, организација за међународну сарадњу Немачке, у Србији је присутна од јесени 2000. године, од када постоји и сарадња Немачке са Србијом. Немачка је највећи билатерални донатор Србији, око 1.2 милијарде евра је донирано од 2000. године и преко 230 миллиона евра је донирано само у 2011. години. Поред тога, средства немачких пореских обвезника чине скоро 1/5 од укупно 2.2 милијарде евра помоћи из фондова европске уније, што је највеће учешће појединачне земље у фондовима ЕУ