Овогодишња манифестација Мај месец математике повезује математику и гејминг. Програмирање, стварање прича, истраживање математике, сарадња, уважавање различитих знања, обрачунавање са предрасудама о математици, најважније су лекције које учимо кроз осмишљавање и играње ових игара. Овогодишња, једанаеста по реду манифестација, под слоганом М3 – ВИШЕ ОД ИГРЕ, почиње 10. маја, у Силосима Београд/Гаиа покрет, а траје до 31. маја. Програм ће се одвијати на више локација у Београду, укључујући Галерију науке и технике САНУ, Силосе Београд, Математичку гимназију и Дорћол плац, али и широм Србије кроз сарадњу наставника основних и средњих школа, као и мрежу научних клубова.

Тема једанаестог Маја месеца математике су математика и гејминг. М3 поставља питање: да ли су игре ипак више од игре? На ово питање, одговори ће се тражити кроз различите формате: интерактивне изложбе, математичко-драмске радионице, експонате, ЕдуГејминг конкурс и предавања.

Више на линку:

Креирамо бесконачно

krrmbskncns nslУ складу са мерама превенције и спречавања ширења заразне болести COVID-19, са ограниченим бројем учесника, овог четвртка, 17.09.2020. године, од 18 часова, одржана је последња радионица пројекта “Креирамо БЕСКОНАЧНО” у Научном клубу Смедерево. Последња радионица организована је са циљем сумирања радова, утисака и резултата претходних радионица планираних у оквиру пројекта.

Пројекат "Креирамо БЕСКОНАЧНО" састојао се из пет радионица, усмерених на упознавање младих са различитим аспектима математике као науке: на првом месту појмом бесконачности и различитим приказима и примера из којих се може схватити појам бесконачног.

На примеру Мебијусове траке, учесници су испитивали појам бесконачног, “јурили” мрава по њој, мерили јој дужину, сецкали на једној половини односно једној трећини од ивице и добијали различите варијанте нових Мебијусових трака. Појмом бесконачности бавили су се и кроз дискусију о скуповима парних и непарних бројева.

На овој радионици учесници су имали прилике да се кроз уметнички приступ посвете креирању фрактала.

Пројекат "Креирамо БЕСКОНАЧНО" спојем математичких, уметничких и филозофских афинитета деце стиже до нових математичких сазнања која стоје иза појма бесконачно. Циљ пројекта: разбијање страха од математике и удаљавање од идеје да је математика “баук” код ученика, може се сматрати оствареним.