Овогодишња манифестација Мај месец математике повезује математику и гејминг. Програмирање, стварање прича, истраживање математике, сарадња, уважавање различитих знања, обрачунавање са предрасудама о математици, најважније су лекције које учимо кроз осмишљавање и играње ових игара. Овогодишња, једанаеста по реду манифестација, под слоганом М3 – ВИШЕ ОД ИГРЕ, почиње 10. маја, у Силосима Београд/Гаиа покрет, а траје до 31. маја. Програм ће се одвијати на више локација у Београду, укључујући Галерију науке и технике САНУ, Силосе Београд, Математичку гимназију и Дорћол плац, али и широм Србије кроз сарадњу наставника основних и средњих школа, као и мрежу научних клубова.

Тема једанаестог Маја месеца математике су математика и гејминг. М3 поставља питање: да ли су игре ипак више од игре? На ово питање, одговори ће се тражити кроз различите формате: интерактивне изложбе, математичко-драмске радионице, експонате, ЕдуГејминг конкурс и предавања.

Више на линку:

Најава активности НК Смедерево Европска недеља истраживача, 2020

sfmgncstrzvc nslУ Европској недељи истраживача, од 23. до 27. новембра, 2020 године, Научни Клуб Смедерево планирао је низ занимљивих видео радионица, огледа и предавања.

Радионице, огледи, предавања, и остали садржаји који су били предвиђени за реализацију у Регионалном Центру Смедерево, биће представљени видео материјалима, ради поштовања епидемиолошких мера и спречавања ширења заразне болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2.

Више о садржајима можете да сазнате на линковима:

Имаћемо прилику да се поиграмо са природним бојама, етеричним уљима, мирисима, и да кроз експерименте научимо и научно докажемо како се од природних материјала могу направити Природно дезинфекционо средство и Маштовити сапуни, а и да сазнамо како да наш Миришљави дом буде и остане увек такав.

„Све је број!“, узвикнуо је Питагора и повео нас у авантуру истраживања троугаоних бројева, креирања кодова за троугаоне бројеве,  алгоритама у математици,  водећи нас кроз Математику живота, где ћемо упознати математику у природи и свету око нас, у уметности и музици, и играти се са Фибоначијевим бројевима уз помоћ ове чаробне науке.

А како ученици троше све више и више времена на дигиталном и виртуелном окружењу, потрудићемо се да пробудимо њихова интересовања за предмете природних наука и организујемо такве активности за њих, где би на разигран начин, путем експериментисања и откривања,  схватили да Наука је свуда око нас.

ЕУ ЋОШЕ  ће нам пружити прилику да се кроз Награђене европске пројекте промоције науке упознамо са  женама  математичаркама,  Питагориним  животом  и теоремама, провешће нас кроз  историју математике, а и заиграћемо  нове друштвене, математичке игре.

Верујемо да ће нам свима бити изазов да откријемо и шта су то Природне еутектичке смеше као иновативни, зелени растварачи за екстракцију биолошки активних једињења из природних производа, као и да видимо како изгледа зелени аналитички поступак екстракције и  течна фаза унутар ћелије биљака.

Како нам дух традиције на савремен начин дозвољава да живимо прошлост, тако нам наука обезбеђује да разумемо свет око себе. Осетимо магично повезивање Науке и туризма које буди жељу за откривањем и истраживањем!

И, на крају, хајде да заједно сазнамо „Како Шиља хвата рибу у води? Када пецарош види рибу у води негде даље, он зна да не вреди тамо забацити удицу, јер риба није на том месту. Зашто?“ Ову појаву објасниће нам Брзина светлости и закон преламања светлости. Биће то Тотална рефлексија!

Придружите нам се!

nocistrzivaca program2020