Чланци

Трибина „Интеграција и имплементација генеративне вештачке интелигенције (ВИ) у процес образовања“

ntgrcjntlgnjc nslПоводом Светског дана науке - 10. новембра, Регионални Центар запрофесионални развој запослених у образовању Смедерево организовао је трибину: „Интеграција и имплементација генеративне вештачке интелигенције (ВИ) у процес образовања“.

Аутор и реализатор трибине био је др Драган Вукмировић, професор наФакултету организационих наука из Београда.

Теме ове трибине биле су:
Увод у генеративну вештачку интелигенцију;
Основе генеративне вештачке интелигенције, Предности и изазови?;
Примена генеративне вештачке интелигенције у настави;
Демонстрација употребе ChatGPT, Bard-a и Bing-a (наставници-ученици);
Како користити вештачку интелигенцију за персонализовано учење;
Вештачка интелигенција као помоћ у оцењивању;
Етичке импликације и заштита приватности;
Студија случаја;

Како даље?

Учесници ове Трибине били су просветни радници из ОШ „Доситеј Обрадовић“, ОШ „Бранислав Нушић“, ОШ „Бранко Радичевић“ из Смедерева, ОШ „Херој Радмила Шишковић“ из Смедеревске Паланке, Економско-трговинске школе, Техничке школе и Гимназије Смедерево као и представници Министарства просвете и Школске управе Пожаревац.

Актуелност тема изазвала је интересовање међу присутним учесницима трибине и интересантне полемике и питања. Велике могућности вештачке интелигенције и њена примена у образовању у циљу олакшања и растерећења наставника и ученика обрадовала је учеснике али је и наметнула многа питања-између осталих: да ли ће вештачка интелигенција заменити људску интелигенцију у процесу образовања? Како даље? Да ли ће људи „укротити“ и користити ВИ за добробит или ће она бити примарна у већини области живота па и у образовању? Будућност ће дати одговоре…